Optymalizacja

seo

Proces pozycjonowania strony to proces długotrwały, ciągnący się nawet latami. Optymalizacją natomiast możemy zając się tylko raz dla danego serwisu a potem spać spokojnie (aż do zmian w algorytmach wyszukiwarek). Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek to nic innego jak przystosowanie jej do wymogów wskazanych przez twórców wyszukiwarek, tak, aby robot mógł swobodnie po niej się poruszać i indeksować stronę. Trochę to zagmatwane, ale każdy powinien to zrozumieć.

Podstawowymi krokami, które powinniśmy podjąć podejmując się optymalizacji strony jest usunięcie z jej kodu źródłowego zbędnego kodu oraz zmniejszenie wagi obrazków zawartych na stronie. Dzięki temu strona będzie wczytywała się szybciej, a kod będzie bardziej przejrzysty dla robotów, co może mieć wpływa na pozycję w wyszukiwarce.Oprócz tego tworząc stronę, lub jeśli ktoś nam ją zrobił, musimy usunąć wszelkie próby oszukania algorytmu, poprzez ukrywanie treści, czyli cloacking - robot widzi tekst na stronie w kodzie, ale użytkownik już nie gdyż tekst jest przesunięty poza ekran monitora, poza stronę (text-indent: -9999px). Należy bezwzględnie tego procederu unikać gdyż roboty Google są coraz mądrzeje i bardziej wyczulone na wszelkie oszustwa ze strony użytkowników i webmasterów.

Kolejnym krokiem jest stworzenie przyjaznych adresów URL. Efekt ten możemy osiągnąć dzięki specjalnemu plikowi .htaccess, który umieścimy na serwerze strony.Należy także uniknąć duplikacji treści w obrębie domeny. Pamiętajmy, że dla Google i ich robotów strona www.domena.pl, a domena.pl to dwie rożne strony, a jeśli nasza strona będzie wyświetla na oba sposoby możemy dostać karę za duplikację treści. To samo tyczy się wyświetlania strony z index.php/html a bez niego. Należy o to bezwzględnie zadbać.

Odpowiednia nawigacja, dzięki której robot bez problemów w przejdzie do dalszych podstron serwisu to także jedne z priorytetów optymalizacji, który musimy rozwiązać. Oprócz tego stworzenie mapy witryny (oraz zgłoszenie jej do swojego konta webmastera w wyszukiwarce) jest przydatne w celu zwiększenia szybkości indeksacji witryny.